FINÁLE PŘEHRADY SBL - SBBK VS LULEÅ 2:5

To, čemu mnozí říkají "finále snů", je tady. Dva nejhvězdnější týmy v SBL Dam se utkají v nejlepší finálové sérii z pěti, a přestože Luleå dominovala zápasům v základní části i ve Švédském poháru, SBBK má stále skvělý kádr. Všechny jejich základní pětky byly na soupisce při posledním únorovém utkání švédské reprezentace a v čele s Elin a Fridou Eldebrinkovými, které se vrátily domů. Spolu s kamarádkou z dětství Louice Halvarssonovou a produktem SBBK Ellen Åströmem jste si asi mysleli, že to je jádro, že? Přidejte k nim bývalou MVP a super senzaci Klaru Lundquistovou a je hotovo. To je zaručený titul.

To je jakákoli jiná sezóna, jen ne ta letošní. Tento tým Luleå je nejen nabitý, ale také se chce pomstít. Po skvělé dominantní loňské sezoně podlehli ve finále outsiderům Norrköping Dolphins 3:1 a působilo to jako největší rozruch od doby, kdy Cavs porazili Warriors 2016. Luleå pod vedením kapitána týmu a člena Solesquadu Ellen Nyströma a nejlepšího obránce roku Josefine Vesterberga prošla základní částí, když prohrála pouze úvodní zápas. A když SBBK v semifinále podlehl stejnému týmu Dolphins 2:1 na zápasy, někteří si mysleli, že z 602 přichází další rozruch. Ale SBBK se vzchopil, vyhrál dva vyřazovací zápasy a je to tady.

V prvním zápase v Luleå domácí tým začal zostra a brzy odskočil na 16 bodů a vypadalo to, že to bude další souboj obou týmů, ale SBBK zabojoval a v poločase snížil náskok na pouhé 2 body. A ve druhém poločase se zápas dostal do fyzického a pomalého tempa, a právě v něm bude SBBK lepším týmem. Luleå chce běhat a hrát rychle, jejich zadní hřiště je rychlejší a mají lepší střelce. Ale vůdčí schopnosti dvojčat a samozřejmě neuvěřitelná hra Kláry rozhodly o vítězství SBBK, které se ujalo vedení 1:0. SBBK se tak dostalo do vedení.

Měl jsem tu čest s Klárou pracovat několik sezón a snad od jejích 14-15 let se o ní mluvilo v ženském basketbalu ve Švédsku. Všichni věděli, že bude skvělá. I když jsem o ní slyšel, vždycky mě ohromila, její rychlost a schopnost tvořit a foukat kolem kohokoli je nad moje síly. Jednu sezónu, když jsem pracoval s SBBK a hráli Eurocup, se potkali se Spartakem Moskva, byla nejlepší hráčkou na palubovce. I když SBBK prohrál zápas obrovským rozdílem, nikdo se před ní neudržel. A letos je lepší a silnější. Jednou jela na koš, přijala kontakt a ani se nepohnula. Ale obránce se velmi rychle přesunul z mého pohledu kamery. To je to, co letos vyniká, je silná jako čert. Jsem rád, že je zase zdravá a hraje na vysoké úrovni.

Protože se série přesunula na druhý zápas do Södertälje ve formátu 1-1-1-1-1, jeli jsme včera se synem do Södertälje. Byl první opravdu teplý den v roce a jet na finálový zápas bylo příjemné. Když jsme dorazili do arény, atmosféra byla klidná. Elin a Frida střílely společně s bývalou legendou SBL Toni Bizacou, který je nyní součástí trenérské stáje, což mě potěšilo. Toni je pětinásobný šampion a dvojnásobný MVP. V SBL, ale více se prosadil i v jiných ligách, ale byl tak velkou součástí toho, čím SBBK bývalo, takže je skvělé vidět, že stále pracuje s klubem a jeho hráči.

Když Luleå vyšla ze šatny, přišla k nám Ellen, a když se na nás usmála a objala nás, jak to dělá jen Ellen, odpověděl jsem "aha, vy jste tak klidný? To bude jeden z těch zápasů, co?" A ona přikývla a řekla: "Jo, bude to sranda. Jsme určitě uvolněné." A nelhala. Vstoupili do zápasu agresivně, brzy se ujali vedení a nikdy se nezdálo, že by to bylo tak těsné, jak to někdy bývá. Mezi jednotlivými čtvrtinami jsem seděl se Solegend/Solecoach a bývalou kapitánkou Luleå Chiomou Nnamakou a ta říkala to samé, že to nebylo těsné, a i když to v poločase bylo jen o 4 body, Luleå ve třetí části zabrala a celou čtvrtinu dominovala. Třetí část vyhrála o 22 bodů, 31:9. Když k tomu přidali dalších 12 bodů ve čtvrté části, 38bodovou výhrou vyrovnali stav série na 1:1.

Ze sledování Luleå v televizi po většinu sezony na mě Fanny Wadlingová udělala velký dojem. Byla skvělou mládežnickou hráčkou a byla skvělá v nároďáku U20, to jsem věděl, ale vidět ji naživo a s lehkostí střílet míč, divím se, že nemá ještě větší roli. Já jsem vždycky pro levorukou střelkyni, to je možná tím, že jsem vyrostl na Chrisi Mullinovi, ale to je jen můj názor. Hraje svižně a nebojí se to pustit, to je jisté. Možná je to její série, protože se soustředí na první místo MVP Brii Gossovou a loňskou MVP Brooke McCarty Williamsovou. Texaská rodačka a bývalá hráčka WNBA odehrála ve druhém utkání mnohem lepší zápas, ale stále není na takové úrovni, jak jsem si myslel po loňském finále, kdy Norrköping nasadil celé své obranné schéma, aby ji připravil o hru.

Největší otázkou pro mě ale je, proč se ve finále nedostane na hřiště Allis Nyströmová. Není to průměrná střídající hráčka z lavičky, je to sedminásobná šampionka a pro své rodné město je už léta klíčovou hráčkou. Včera odehrála jen 12 minut a v boxscórech má 9 bodů a 8 doskoků s +/- 18. V zápasech se jí dařilo, ale i tak se jí dařilo.

V úterý nás čeká třetí zápas v Luleå, doufám, že Allis odehraje skvělý zápas a kdo vyhraje tento zápas, bude mít příští pátek jistotu postupu.