FINÁLE PRIEHRADY SBL - SBBK VS LULEÅ 2:5

To, čo mnohí nazývajú "finále snov", je tu. Dva najhviezdnejšie tímy v SBL Dam sa stretnú vo finálovej sérii hranej na päť víťazstiev, a hoci Luleå dominovala v zápasoch v základnej časti a vo Švédskom pohári, SBBK má stále skvelý káder. Všetky ich základné päťky boli na súpiske naposledy vo februári, keď hrala švédska reprezentácia, pričom Elin a Frida Eldebrinkové viedli v domácej sezóne. Spolu s kamarátkou z detstva Louice Halvarssonovou a produktom SBBK Ellen Åströmovou ste si asi mysleli, že to je jadro, však? Pridajte k nim bývalú MVP a super senzáciu Klaru Lundquistovú a je to hotové. To je zaručený titul.

To je každá iná sezóna, okrem tejto. Tento tím Luleå je nielen nabitý, ale chce sa aj pomstiť. Po skvelej dominantnej sezóne v minulom roku podľahli vo finále outsiderovi Norrköping Dolphins 3:1 a bolo to ako najväčší rozruch od roku 2016, keď Cavs porazili Warriors. Pod vedením kapitána tímu a člena Solesquadu Ellen Nyströma a obrancu roka Josefineho Vesterberga prešla Luleå základnou časťou, pričom prehrala len úvodný zápas. A keď SBBK v semifinále podľahol rovnakému tímu Dolphins 2:1 na zápasy, niektorí si mysleli, že z tímu 602 prichádza ďalšie rozuzlenie. Ale SBBK sa vzchopil, vyhral dva vyraďovacie zápasy a sme tu.

V prvom zápase v Luleå domáci tím odštartoval silno a odskočil do 16-bodového vedenia a vyzeralo to, že pôjde o ďalšiu prehru medzi týmito dvoma tímami, ale SBBK zabojoval a v polčase znížil náskok len na 2 body. A v druhom polčase sa zápas dostal do fyzického a pomalého tempa, a práve v ňom bude SBBK lepším tímom. Luleå chce behať a hrať rýchlo, ich zadné rady sú rýchlejšie a majú lepších strelcov. Vedenie dvojičiek a samozrejme neuveriteľná hra Kláry však vyhrali zápas pre SBBK, keď sa ujali vedenia 1:0.

S Klárou som mal tú česť pracovať niekoľko sezón a možno od jej 14-15 rokov sa o nej hovorilo v ženskom basketbale vo Švédsku. Každý vedel, že bude skvelá. Aj keď som o nej počul, vždy ma ohromila, jej rýchlosť a schopnosť tvoriť a prevetrať kohokoľvek je nad moje sily. V jednej sezóne, keď som pracoval s SBBK a hrali v Eurocupe, stretli sa so Spartakom Moskva, bola najlepšou hráčkou na palubovke. Aj keď SBBK prehral zápas obrovským rozdielom, nikto sa pred ňou neudržal. A tento rok je lepšia a silnejšia. Raz išla na kôš, prijala kontakt a ani sa nepohla. Obranca sa však veľmi rýchlo presunul z môjho zorného poľa kamery. To je to, čo tento rok vyniká, je silná ako čert. Som rád, že je opäť zdravá a hrá na vysokej úrovni.

Keďže sa séria presunula na druhý zápas do Södertälje vo formáte 1-1-1-1-1, včera sme sa so synom vybrali do Södertälje. Bol to prvý naozaj teplý deň v roku a cesta na finálový zápas bola príjemná. Keď sme prišli do arény, atmosféra bola pokojná. Elin a Frida strieľali spolu s bývalou legendou SBL Tonim Bizacom, ktorý je teraz súčasťou trénerskej stálice, čo ma potešilo. Toni je 5-násobný šampión a 2-násobný MVP. V SBL, ale viac sa presadil aj v iných ligách, ale bol takou veľkou súčasťou toho, čím SBBK kedysi bol, takže je skvelé vidieť ho stále pracovať s klubom a jeho hráčmi.

Keď Luleå vyšla zo šatne, prišla k nám Ellen, a keď sa usmiala a objala nás, ako to robí len Ellen, odpovedal som: "aha, vy ste taká pokojná? To bude jeden z tých zápasov, čo?" A ona prikývla a povedala: "Áno, bude to zábava. Určite sme uvoľnení." A neklamala. Vstúpili do zápasu agresívne, skoro sa ujali vedenia a nikdy nebolo cítiť, že by to bolo také tesné, ako to niekedy býva. Medzi jednotlivými štvrtinami som sedel so Solegend/Solecoach a bývalou kapitánkou Luleå Chioma Nnamaka a povedala to isté, nebolo to tesné a aj keď to v polčase bolo len o 4 body, Luleå sa v tretej časti vytiahla a celú štvrtinu dominovala. Tretiu časť vyhrali o 22 bodov, 31:9. Pridajte ďalších 12 v štvrtej a 38-bodové víťazstvo vyrovnalo stav série na 1:1.

Zo sledovania Luleå v televízii počas väčšiny sezóny na mňa Fanny Wadlingová urobila veľký dojem. Bola skvelou mládežníckou hráčkou a bola výborná v reprezentácii U20, to som vedel, ale vidieť ju naživo a s ľahkosťou strieľať loptu, čudujem sa, že nemá ešte väčšiu úlohu. Ja som vždy pre ľavú strelkyňu, možno je to tým, že som vyrastal na Chrisovi Mullinovi, ale to je len môj názor. Hrá so švihom a nebojí sa to pustiť, to je isté. Možno je to jej séria, keďže sa sústreďuje na prednú kandidátku na MVP Briu Gossovú a minuloročnú MVP Brooke McCarty Williamsovú. Rodáčka z Texasu a bývalá hráčka WNBA odohrala v druhom zápase oveľa lepší zápas, ale stále nie je na takej úrovni, ako som si myslel po minuloročnom finále, keď Norrköping nasadil celé svoje obranné schémy, aby jej zobral hru.

Najväčšou otázkou, ktorú mám, však je, prečo sa vo finále nedostane na ihrisko Allis Nyströmová. Nie je to priemerná striedajúca hráčka z lavičky, je to 7-násobná majsterka a pre svoje rodné mesto je už roky kľúčovou hráčkou. Včera odohrala len 12 minút a v boxscores sa píše o 9 bodoch a 8 doskokoch s +/- 18.

V utorok je na programe tretí zápas v Luleå, dúfam, že Allisová odohrá skvelý zápas a ten, kto ho vyhrá, bude budúci piatok určite v hre o postup.