FINALE SBL DAM - SBBK PROTI LULEÅ 2:5

To, kar mnogi imenujejo "sanjski finale", je tu. Dve najbolj zvezdniški ekipi v SBL Dam se bosta pomerili v finalni seriji po sistemu najboljše petke, in čeprav je v rednem delu sezone in v švedskem pokalu prevladovala ekipa Luleå, ima SBBK še vedno odlično zasedbo. Vsa njihova začetna peterka je bila na seznamu ob zadnjem nastopu švedske reprezentance februarja, Elin in Frida Eldebrink pa sta bili vodilni v sezoni, ko sta se vrnili domov. Skupaj s prijateljico iz otroštva Louice Halvarsson in izdelkom SBBK Ellen Åström ste verjetno mislili, da je to jedro, kajne? Dodajte še nekdanjo MVP in super senzacijo Klaro Lundquist in vse je končano. To je zagotovljen naslov.

To je vsaka druga sezona, razen te. Ekipa Luleå ni le močna, ampak se želi tudi maščevati. Po odlični prevladujoči lanski sezoni so v finalu s 3:1 padli proti podprvakom Norrköping Dolphins in to se je zdelo kot največje razočaranje, odkar so Cavs leta 2016 premagali Warriors. Pod vodstvom kapetana ekipe in člana Solesquada Ellen Nyströma ter obrambne igralke leta Josefine Vesterberg je Luleå preživela redni del sezone in izgubila le uvodno tekmo. In ko je SBBK v polfinalu padel z 2:1 proti istim delfinom, so nekateri mislili, da se je v 602. klubu zgodila še ena nevšečnost. Toda SBBK se je vrnil in zmagal na dveh izločilnih tekmah, tako da smo tukaj.

Na prvi tekmi v Luleå so domačini začeli odločno in že na začetku povedli za 16 točk in zdelo se je, da se bo zgodil nov preobrat med ekipama, vendar se je SBBK uprl in ob polčasu znižal zaostanek na samo 2 točki. V drugem polčasu se je začela fizična in počasna tekma, v kateri bo SBBK boljša ekipa. Luleå želi teči in igrati hitro, njihova zadnja linija je hitrejša in imajo boljše strelce. Toda vodstvo dvojčic in seveda neverjetna igra Klare sta prinesla zmago za SBBK, ki je povedel z 1:0.

S Klaro sem imel čast delati že nekaj sezon in že od njenega morda 14-15 leta se je o njej govorilo v ženski košarki na Švedskem. Vsi so vedeli, da bo odlična. Čeprav sem o njej že slišal, me je vedno navdušila, njena hitrost in sposobnost ustvarjanja ter premetavanja mimo vsakogar sta onkraj mene. Ko sem neko sezono delal s SBBK in so igrali v Eurocupu, so se srečali s Spartakom iz Moskve, ona je bila najboljša igralka na parketu. Čeprav je SBBK izgubil tekmo z veliko razliko, se nihče ni mogel zadržati pred njo. Letos je še boljša in močnejša. Enkrat je šla proti košu, sprejela stik in se ni premaknila. Toda branilec se je zelo hitro umaknil iz mojega vidnega polja kamere. To je tisto, kar letos izstopa, je prekleto močna. Vesel sem, da je spet zdrava in da spet igra na visoki ravni.

Ker se je serija za drugo tekmo v formatu 1-1-1-1-1 preselila v Södertälje, sva se včeraj s sinom odpeljala v Södertälje. Bil je prvi zares topel dan v tem letu in vožnja na finalno tekmo je bila prijetna. Ko sva prišla v dvorano, je bilo vzdušje mirno. Elin in Frida sta snemali skupaj z nekdanjo legendo SBL Tonijem Bizačem, ki je zdaj del trenerskega štaba, kar me je razveselilo. Toni je 5-kratni prvak in 2-kratni MVP. V SBL, vendar je več hrupa naredil tudi v drugih ligah, vendar je bil tako velik del tega, kar je bil nekoč SBBK, zato je lepo videti, da še vedno sodeluje s klubom in njegovimi igralci.

Ko je Luleå prišla iz garderobe, je k nam pristopila Ellen, in ko se je nasmehnila in nas objela, kot to zna le Ellen, sem ji odgovoril: "Oh, ti si tako mirna? To bo ena od tistih tekem, kajne?" In ona je prikimala in rekla: "Ja, bo zabavno. Zagotovo smo sproščeni." In ni lagala. Prišli so agresivno in zgodaj povedli, nikoli pa se ni zdelo, da je tekma tako tesna, kot je včasih bila. Med vsako četrtino sem sedel s trenerko Solegend/Solecoach in nekdanjo kapetanko Luleå Chiomo Nnamaka in rekla je isto, da ni bilo tesno, in čeprav je bilo ob polčasu le 4 točke, je Luleå v tretji četrtini prišla do izraza in dominirala vso četrtino. Tretjo tretjino so dobili z 22 točkami razlike, 31:9. V četrti četrtini so dodali še 12 in z zmago za 38 točk so izenačili serijo na 1:1.

Ker sem večino sezone spremljal Luleå po televiziji, me je Fanny Wadling zelo navdušila. Bila je odlična mladinska igralka in je bila odlična na reprezentanci U20, to sem vedel, a ko jo vidim v živo in z lahkoto meče žogo, sem presenečen, da nima še večje vloge. Vedno sem za levoroke strelce, morda zato, ker sem odraščal ob Chrisu Mullinu, ampak to je samo moje mnenje. Igra z zagnanostjo in ni je strah, da bi jo pustila leteti, to je gotovo. Morda je to njena serija, saj sta v ospredju MVP Bria Goss in lanska MVP Brooke McCarty Williams. Teksaška rojakinja in nekdanja igralka WNBA je na drugi tekmi odigrala veliko boljšo tekmo, vendar še vedno ni na ravni, za katero sem mislil, da bo po lanskem finalu, ko je Norrköping vso svojo obrambno shemo usmeril v to, da bi ji odvzel igro.

Največje vprašanje, ki se mi poraja, pa je, zakaj Allis Nyström ne pride na igrišče v finalu. Ni povprečna rotacijska igralka s klopi, je sedemkratna prvakinja in že leta ključna igralka za svoje domače mesto. Včeraj je odigrala le 12 minut, v polju pa je zapisala 9 točk in 8 skokov s +/- 18.

Tretja tekma bo v torek v Luleå, upam, da bo Allis odigrala odlično tekmo in kdor bo zmagal, bo naslednji petek zagotovo v igri za obstanek.